Schedule

Schedule
Date Nov. 16 (Fri.) Nov. 17 (Sat.) Nov. 18 (Sun.) Nov. 19 (Mon.) Nov. 20 (Tus.) Nov. 21 (Wed.)
Morning Registration Opening
talks
Talks Talks Talks Talks
Afternoon Registration 14:30-15:30
APCMfI
Executive
Meeting

16:00-17:00
APCMfI
Meeting
Talks

16:30-17:30
IMI
International
Advisory
Board
Meeting
Talks

14:30-16:30
Poster Session
Talks Closing
Evening Banquet

Tentative Program

Tentative Program Day1: November 17 Saturday
Venue: Room 2201, East Guanghua Building, Fudan University

9:30-10:00 Opening Ceremony: Jin Cheng, Opening address: Tatsien Li, Group Photo
10:00-11:00 Shige Peng (Shandong University, China)

11:00-11:15 Coffee break

11:15-12:00 Huaxiong Huang (York University, Fields Institute, Canada)
12:00-12:45 Kabanikhin Sergey (Department of Mathematics and Mechanics, Novosibirsk State University, Russia)

Lunch

Venue: Room 1801, East Guanghua Building, Fudan University
14:30-15:30 APCMfI Executive Meeting
16:00-17:00 APCMfI Meeting

Banquet
______________________________________________________________________

Tentative Program Day2: November 18 Sunday
Venue: Room 2201, East Guanghua Building, Fudan University

9:30-10:15 Naoyuki Ishimura (Chuo University)
10:15-11:00 Jun Sekine (Osaka University)

11:00-11:30 Coffee break

11:30-12:15 Samuel Drapeau (Shanghai Jiaotong University)
12:15-12:45 Yutaro Kabata (IMI, Kyushu University)

Lunch

14:30-15:15 Jonathan Wylie (City University of Hong Kong)
15:15-16:00 Le Minh Ha Vietnam Institute for Advanced Study in Mathematics (VIASM)

16:30-17:30 IMI International Advisory Board Meeting
______________________________________________________________________

Tentative Program Day3: November 19 Monday
Venue: Room 2201, East Guanghua Building, Fudan University

9:30-10:15 Songping Zhu (University of Wollongong, Australia)
10:15-11:00 Keiichi Goshima (Bank of Japan)

11:00-11:30 Coffee break

11:30-12:15 TBA
12:15-12:45 Taku Moriyama (Institute of Mathematics for Industry, Kyushu University, Japan)

Lunch

14:30-15:15 Dinghua Xu (Shanghai University of Finance and Economics, China)
15:15-15:45 Xiliang Lv (Wuhan University)

15:45-16:15 Coffee break and Poster Session

16:15-16:45 Maxim A. Shishlenin (Institute of Computational Mathematics and Mathematical Geophysics, Siberian Branch, Russian Academy of Sciences, Russia)
16:45-17:15 Min Zhong (Southeast University, China)
17:15-17:45 Guanghui Hu (Beijing Computaional Science Research Center, China)
______________________________________________________________________

Tentative Program Day4: November 20 Tuesday
Venue: Room 2201, East Guanghua Building, Fudan University

9:30-10:15 Weiguo Gao (Fudan University, China)
10:15-11:00 Shigeo Takahashi (University of Aizu, Japan)

11:00-11:30 Coffee break and Poster Session

11:30-12:15 Pan Qin (Dalian University of Technology, China)
12:15-12:45 Ling Guo (Shanghai Normal University, China)

Lunch

Venue: Room 1801, East Guanghua Building, Fudan University
14:30-16:30 Poster Session (Presentation)
______________________________________________________________________

Tentative Program Day5: November 21 Wednesday
Venue: Room 2201, East Guanghua Building, Fudan University

9:30-10:15 Taiji Suzuki (Graduate School of Information Science and Technology, University of Tokyo, Japan)
10:15-11:00 TBA

11:00-11:30 Coffee break

11:30-12:15 Takayuki Osogami (IBM Research - Tokyo, Japan)
12:15-12:45 Closing Address, Osamu Saeki

Lunch
______________________________________________________________________